Skip to content
Texas A&M University
Mathematics

MATH Courses by Instructor - Fall 2018

List of courses by instructor
Instructor Course
Section
Lecture TA Recitation/Computer Lab
Angela Joyce Allen 142/501 TR 9:35-10:50am Veterinary Medical Sciences 201
Angela Joyce Allen 142/502 TR 11:10-12:25pm Veterinary Medical Sciences 201
Michael Anshelevich 409/200 TR 3:55-5:10pm BLOC 148
Benjamin Aurispa 251/502 MWF 9:10-10:00am BLOC 149
Benjamin Aurispa 251/503 MWF 10:20-11:10am BLOC 149
Benjamin Aurispa 152/522 TR 3:55-5:10pm MPHY 204
Quyuan Lin W 12:40-1:30pm BLOC 126
M 12:40-1:30pm Haynes Engineering Building 223
Benjamin Aurispa 152/523 TR 3:55-5:10pm MPHY 204
Quyuan Lin W 1:50-2:40pm BLOC 123
M 1:50-2:40pm Haynes Engineering Building 134
Benjamin Aurispa 152/524 TR 3:55-5:10pm MPHY 204
Quyuan Lin W 4:10-5:00pm BLOC 124
M 4:10-5:00pm Haynes Engineering Building 222
Amy Lynn Austin 251/506 TR 11:10-12:25pm BLOC 169
Amy Lynn Austin 251/507 TR 12:45-2:00pm BLOC 169
Amy Lynn Austin 251/512 TR 3:55-5:10pm BLOC 169
Dean R Baskin 151/201 MWF 9:10-10:00am BLOC 164
Andrew M Kimball T 10:20-11:10am BLOC 123
R 10:20-11:10am Haynes Engineering Building 134
Dean R Baskin 151/202 MWF 9:10-10:00am BLOC 164
Andrew M Kimball T 11:30-12:20pm BLOC 123
R 11:30-12:20pm Haynes Engineering Building 134
Dean R Baskin 151/203 MWF 12:40-1:30pm HELD 111
John M Weeks T 4:10-5:00pm BLOC 123
R 4:10-5:00pm Haynes Engineering Building 134
Dean R Baskin 151/204 MWF 12:40-1:30pm HELD 111
John M Weeks T 5:20-6:10pm BLOC 123
R 5:20-6:10pm Haynes Engineering Building 134
Guy Battle 221/501 TR 12:45-2:00pm BLOC 163
W 3:00-3:50pm BLOC 160
Guy Battle 311/507 TR 9:35-10:50am BLOC 163
Florent P Baudier 220/901 MWF 9:10-10:00am BLOC 148
Florent P Baudier 220/903 MWF 10:20-11:10am BLOC 148
Florent P Baudier 220/907 MWF 11:30-12:20pm BLOC 148
Gregory Berkolaiko 425/500 TR 11:10-12:25pm BLOC 117
Gregory Berkolaiko 308/512 T 12:45-2:00pm BLOC 128
R 12:45-2:00pm BLOC 128
Saikat Biswas 151/M01 MWF 11:30-12:20pm Higher Education Centr McAllen 222
MW 10:20-11:10am Higher Education Centr McAllen 222
Saikat Biswas 152/M01 TR 9:35-10:50am Higher Education Centr McAllen 222
MW 1:50-2:40pm Higher Education Centr McAllen 222
Saikat Biswas 251/M01 MWF 3:00-3:50pm Higher Education Centr McAllen 222
Harold Boas 617/600 TR 12:45-2:00pm BLOC 160
Kathryn Lynn Bollinger 167/502 TR 11:10-12:25pm RICH 114
Kathryn Lynn Bollinger 167/503 TR 12:45-2:00pm RICH 114
Kathryn Lynn Bollinger 167/504 TR 2:20-3:35pm RICH 114
Andrea Bonito 609/700   TBA TBA
TBA
Itshak Borosh 323/502 TR 2:20-3:35pm BLOC 203
Itshak Borosh 311/508 TR 11:10-12:25pm BLOC 163
Michael P Brannan 308/509 MW 3:00-4:15pm BLOC 133
Michael P Brannan 308/510 MW 4:30-5:45pm BLOC 133
Yue Cai 251/520 MW 3:00-4:15pm BLOC 166
Yue Cai 251/521 MW 4:30-5:45pm BLOC 166
Tamara Anthony Carter 365/501 TR 8:00-9:15am BLOC 117
Tamara Anthony Carter 365/502 TR 9:35-10:50am BLOC 117
Tamara Anthony Carter 140/504 TR 3:55-5:10pm BLOC 166
Goong Chen 602/600 TR 2:20-3:35pm BLOC 121
Vanessa Coffelt 147/501 MWF 8:00-8:50am BLOC 166
Tekin Karadag TR 8:00-8:50am BLOC 121
Vanessa Coffelt 150/501 TR 8:00-9:15am MPHY 204
Elise A Walker M 11:30-12:20pm Haynes Engineering Building 136
Vanessa Coffelt 147/502 MWF 8:00-8:50am BLOC 166
Tekin Karadag TR 12:45-1:35pm THOM 121
Vanessa Coffelt 150/502 TR 8:00-9:15am MPHY 204
Elise A Walker W 11:30-12:20pm ENPH 216
Vanessa Coffelt 147/503 MWF 8:00-8:50am BLOC 166
Tekin Karadag TR 11:10-12:00pm Francis Hall 201
Vanessa Coffelt 150/503 TR 8:00-9:15am MPHY 204
Elise A Walker M 12:40-1:30pm BLOC 202
Vanessa Coffelt 150/504 TR 8:00-9:15am MPHY 204
Elise A Walker W 12:40-1:30pm BLOC 202
Vanessa Coffelt 150/505 TR 8:00-9:15am MPHY 204
Elise A Walker M 1:50-2:40pm BLOC 202
Vanessa Coffelt 150/506 TR 8:00-9:15am MPHY 204
Elise A Walker W 1:50-2:40pm BLOC 202
Vanessa Coffelt 150/519 TR 2:20-3:35pm BLOC 166
Jingyan Zhang M 12:40-1:30pm Haynes Engineering Building 136
Vanessa Coffelt 150/520 TR 2:20-3:35pm BLOC 166
Jingyan Zhang W 12:40-1:30pm ENPH 216
Vanessa Coffelt 150/521 TR 2:20-3:35pm BLOC 166
Jingyan Zhang M 1:50-2:40pm MPHY 107
Vanessa Coffelt 150/522 TR 2:20-3:35pm BLOC 166
Jingyan Zhang W 1:50-2:40pm MPHY 107
Vanessa Coffelt 150/523 TR 2:20-3:35pm BLOC 166
Jingyan Zhang M 3:00-3:50pm Haynes Engineering Building 134
Vanessa Coffelt 150/524 TR 2:20-3:35pm BLOC 166
Jingyan Zhang W 3:00-3:50pm BLOC 148
Vanessa Coffelt 150/537 TR 9:35-10:50am BLOC 166
Joseph L Torres M 8:00-8:50am BLOC 148
Vanessa Coffelt 150/538 TR 9:35-10:50am BLOC 166
Joseph L Torres W 8:00-8:50am BLOC 148
Vanessa Coffelt 150/539 TR 9:35-10:50am BLOC 166
Joseph L Torres M 9:10-10:00am CHEM 2122
Vanessa Coffelt 150/540 TR 9:35-10:50am BLOC 166
Joseph L Torres W 9:10-10:00am ENPH 201
Vanessa Coffelt 150/541 TR 9:35-10:50am BLOC 166
Joseph L Torres M 10:20-11:10am BLOC 202
Vanessa Coffelt 150/542 TR 9:35-10:50am BLOC 166
Joseph L Torres W 10:20-11:10am THOM 122
Andrew Comech 308/517 T 12:45-2:00pm BLOC 133
R 12:45-2:00pm BLOC 133
Andrew Comech 308/518 TR 2:20-3:35pm BLOC 133
Andrew Comech 601/601 TR 8:00-9:15am BLOC 161
Austin Daniel Conner 140/512 MWF 1:50-2:40pm RICH 114
Prabir Daripa 309/501 TR 11:10-12:25pm BLOC 161
Alan R Demlow 412/200 MWF 12:40-1:30pm BLOC 161
Alan R Demlow 412/501 MWF 12:40-1:30pm BLOC 161
Alan R Demlow 308/519 MWF 9:10-10:00am BLOC 117
Kenneth Dykema 172/202 TR 11:10-12:25pm CHEM 2122
W 8:00-8:50am BLOC 160
Kenneth Dykema 221/503 MWF 11:30-12:20pm BLOC 161
T 2:20-3:10pm Haynes Engineering Building 203
Kenneth Dykema 221/504 R 3:55-4:45pm BLOC 160
MWF 1:50-2:40pm BLOC 161
Yalchin Efendiev 308/200 TR 11:10-12:25pm BLOC 122
Yalchin Efendiev 308/201 TR 9:35-10:50am BLOC 122
Yalchin Efendiev 664/603 MTWR 4:00-4:50pm BLOC 117
Kari Eifler 141/501 TR 8:00-9:15am HELD 113
Janice Laurie Epstein 140/700   TBA TBA
Tamas Erdelyi 152/504 MWF 10:20-11:10am HELD 111
Parker A Duncan T 8:00-8:50am BLOC 163
R 8:00-8:50am BLOC 128
Tamas Erdelyi 152/505 MWF 10:20-11:10am HELD 111
Parker A Duncan R 9:10-10:00am BLOC 124
T 9:10-10:00am Haynes Engineering Building 222
Tamas Erdelyi 152/506 MWF 10:20-11:10am HELD 111
Parker A Duncan R 10:20-11:10am BLOC 126
T 10:20-11:10am Haynes Engineering Building 223
Tamas Erdelyi 152/507 MWF 11:30-12:20pm HELD 111
Orsan Kilicer R 4:10-5:00pm BLOC 126
T 4:10-5:00pm Haynes Engineering Building 223
Tamas Erdelyi 152/508 MWF 11:30-12:20pm HELD 111
Orsan Kilicer R 12:40-1:30pm BLOC 123
T 12:40-1:30pm Haynes Engineering Building 134
Tamas Erdelyi 152/509 MWF 11:30-12:20pm HELD 111
Orsan Kilicer R 11:30-12:20pm BLOC 126
T 11:30-12:20pm Haynes Engineering Building 223
Tamas Erdelyi 152/510 MWF 12:40-1:30pm HELD 113
Jacob W Mashburn R 8:00-8:50am BLOC 126
T 8:00-8:50am Haynes Engineering Building 223
Tamas Erdelyi 152/511 MWF 12:40-1:30pm HELD 113
Jacob W Mashburn R 9:10-10:00am BLOC 126
T 9:10-10:00am Haynes Engineering Building 223
Tamas Erdelyi 152/512 MWF 12:40-1:30pm HELD 113
Jacob W Mashburn R 10:20-11:10am BLOC 124
T 10:20-11:10am Haynes Engineering Building 222
Procaccia B Eviatar 411/503 MWF 1:50-2:40pm BLOC 117
Procaccia B Eviatar 607/600 MW 3:00-4:15pm BLOC 161
Simon Foucart 323/200 TR 11:10-12:25pm BLOC 624
Simon Foucart 323/501 TR 2:20-3:35pm ENPH 216
Erin K Fry 150/513 TR 12:45-2:00pm HELD 111
John A Griffin M 9:10-10:00am Haynes Engineering Building 136
Erin K Fry 150/514 TR 12:45-2:00pm HELD 111
John A Griffin W 9:10-10:00am CHEN 111
Erin K Fry 150/515 TR 12:45-2:00pm HELD 111
John A Griffin M 10:20-11:10am Haynes Engineering Building 134
Erin K Fry 150/516 TR 12:45-2:00pm HELD 111
John A Griffin W 10:20-11:10am BLOC 202
Erin K Fry 150/517 TR 12:45-2:00pm HELD 111
John A Griffin M 11:30-12:20pm Haynes Engineering Building 134
Erin K Fry 150/518 TR 12:45-2:00pm HELD 111
John A Griffin W 11:30-12:20pm ENPH 206
Erin K Fry 150/543 TR 11:10-12:25pm HELD 111
Blake J Boudreaux M 12:40-1:30pm Haynes Engineering Building 137
Erin K Fry 150/544 TR 11:10-12:25pm HELD 111
Blake J Boudreaux W 12:40-1:30pm CHEN 111
Erin K Fry 150/545 TR 11:10-12:25pm HELD 111
Blake J Boudreaux M 1:50-2:40pm BLOC 121
Erin K Fry 150/546 TR 11:10-12:25pm HELD 111
Blake J Boudreaux W 1:50-2:40pm BLOC 121
Erin K Fry 150/547 TR 11:10-12:25pm HELD 111
Blake J Boudreaux M 3:00-3:50pm BLOC 113
Erin K Fry 150/548 TR 11:10-12:25pm HELD 111
Blake J Boudreaux W 3:00-3:50pm BLOC 113
Stephen Fulling 309/502 TR 3:55-5:10pm BLOC 163
Stephen Fulling 640/700   TBA TBA
Li Gao 251/516 TR 8:00-9:15am HELD 107
Oguz Gezmis 141/513 TR 3:55-5:10pm HELD 109
Souvik Goswami 304/501 TR 8:00-9:15am BLOC 149
Souvik Goswami 304/508 TR 11:10-12:25pm ARCC 207
Jean-Luc Guermond 601/602 TR 12:45-2:00pm BLOC 121
Jean-Luc Guermond 601/603 TR 3:55-5:10pm BLOC 161
Hao Guo 152/519 TR 9:35-10:50am HELD 109
Runshi Geng W 9:10-10:00am BLOC 123
M 9:10-10:00am Haynes Engineering Building 134
Hao Guo 152/520 TR 9:35-10:50am HELD 109
Runshi Geng W 10:20-11:10am BLOC 133
M 10:20-11:10am Haynes Engineering Building 136
Hao Guo 152/521 TR 9:35-10:50am HELD 109
Runshi Geng W 11:30-12:20pm BLOC 133
M 11:30-12:20pm Haynes Engineering Building 223
Robert Gustafson 366/503 TR 3:55-5:10pm BLOC 121
Robert Gustafson 467/900 MWF 9:10-10:00am BLOC 161
Robert Gustafson 467/901 MWF 11:30-12:20pm BLOC 117
Boris Hanin 689/604 TR 11:10-12:25pm BLOC 166
Alicia D. Harper 151/507 TR 9:35-10:50am HELD 105
Dustin C Wright W 9:10-10:00am BLOC 122
F 9:10-10:00am Haynes Engineering Building 136
Alicia D. Harper 151/508 TR 9:35-10:50am HELD 105
Dustin C Wright W 11:30-12:20pm BLOC 124
F 11:30-12:20pm Haynes Engineering Building 222
Alicia D. Harper 151/509 TR 9:35-10:50am HELD 105
Dustin C Wright W 12:40-1:30pm BLOC 124
F 12:40-1:30pm Haynes Engineering Building 222
Alicia D. Harper 151/510 TR 11:10-12:25pm HELD 105
Huy D Bui W 8:00-8:50am BLOC 124
F 8:00-8:50am Haynes Engineering Building 222
Alicia D. Harper 151/511 TR 11:10-12:25pm HELD 105
Huy D Bui W 9:10-10:00am BLOC 124
F 9:10-10:00am Haynes Engineering Building 222
Alicia D. Harper 151/512 TR 11:10-12:25pm HELD 105
Huy D Bui W 10:20-11:10am BLOC 124
F 10:20-11:10am Haynes Engineering Building 222
Douglas Hensley 490/500 MW 4:10-5:25pm BLOC 203
Douglas Hensley 251/510 TR 12:45-2:00pm HELD 109
Douglas Hensley 251/511 TR 2:20-3:35pm HELD 109
Peter Howard 647/600 MWF 11:30-12:20pm BLOC 122
Hussain Ali Taha Ibdah 131/502 MWF 9:10-10:00am RICH 114
Peter A. Jantsch 308/521 MWF 11:30-12:20pm BLOC 149
Sheagan Abdallah Karan Arlene John 141/505 MWF 10:20-11:10am HELD 105
Maya Elise Johnson 140/503 MWF 3:00-3:50pm BSBE 115
Maya Elise Johnson 166/503 MWF 12:40-1:30pm HELD 105
Maya Elise Johnson 166/505 MWF 9:10-10:00am HELD 111
William Johnson 663/600 MW 4:10-5:25pm BLOC 160
Robert Rahm Jr. 151/531 TR 8:00-9:15am BLOC 166
James M O'Quinn M 9:10-10:00am BLOC 123
W 9:10-10:00am Haynes Engineering Building 134
Robert Rahm Jr. 151/532 TR 8:00-9:15am BLOC 166
James M O'Quinn M 10:20-11:10am BLOC 124
W 10:20-11:10am Haynes Engineering Building 222
Robert Rahm Jr. 151/533 TR 8:00-9:15am BLOC 166
James M O'Quinn M 11:30-12:20pm BLOC 124
W 11:30-12:20pm Haynes Engineering Building 222
Robert Rahm Jr. 151/579 TR 12:45-2:00pm BLOC 166
Salih Kilicli M 1:50-2:40pm BLOC 122
W 1:50-2:40pm Haynes Engineering Building 136
Robert Rahm Jr. 151/580 TR 12:45-2:00pm BLOC 166
Salih Kilicli M 5:20-6:10pm BLOC 126
W 5:20-6:10pm Haynes Engineering Building 223
Robert Rahm Jr. 151/581 TR 12:45-2:00pm BLOC 166
Salih Kilicli M 4:10-5:00pm BLOC 126
W 4:10-5:00pm Haynes Engineering Building 223
Junehyuk Jung 470/503 MWF 12:40-1:30pm BLOC 149
Junehyuk Jung 689/603 WF 3:00-4:15pm BLOC 164
Joseph Edward Kahlig 152/501 MWF 9:10-10:00am HELD 105
Jiakun Pan R 1:50-2:40pm BLOC 126
T 1:50-2:40pm Haynes Engineering Building 223
Joseph Edward Kahlig 325/501 TR 12:45-2:00pm BLOC 117
Joseph Edward Kahlig 152/502 MWF 9:10-10:00am HELD 105
Jiakun Pan R 3:00-3:50pm BLOC 126
T 3:00-3:50pm Haynes Engineering Building 223
Joseph Edward Kahlig 325/502 TR 2:20-3:35pm BLOC 117
Joseph Edward Kahlig 152/503 MWF 9:10-10:00am HELD 105
Jiakun Pan R 5:20-6:10pm BLOC 124
T 5:20-6:10pm Haynes Engineering Building 222
David Kerr 171/202 TR 11:10-12:25pm BLOC 205B
W 8:00-8:50am BLOC 205B
David Kerr 171/503 MWF 12:40-1:30pm BLOC 164
T 12:45-1:35pm Haynes Engineering Building 223
Kendra Rene Kilmer 140/506 MWF 8:00-8:50am HELD 200
Kendra Rene Kilmer 140/507 MWF 9:10-10:00am HELD 200
Joung Dong Kim 151/501 TR 12:45-2:00pm ILSB 1105
Mingyu Liu M 8:00-8:50am BLOC 124
W 8:00-8:50am Haynes Engineering Building 222
Joung Dong Kim 151/502 TR 12:45-2:00pm ILSB 1105
Mingyu Liu M 9:10-10:00am BLOC 124
W 9:10-10:00am Haynes Engineering Building 222
Joung Dong Kim 151/503 TR 12:45-2:00pm ILSB 1105
Yao Wang M 10:20-11:10am BLOC 123
W 10:20-11:10am Haynes Engineering Building 134
Joung Dong Kim 151/534 TR 12:45-2:00pm ILSB 1105
Yao Wang M 11:30-12:20pm BLOC 123
W 11:30-12:20pm Haynes Engineering Building 134
Joung Dong Kim 151/535 TR 12:45-2:00pm ILSB 1105
Alexander M Ruys De Perez M 12:40-1:30pm BLOC 124
W 12:40-1:30pm Haynes Engineering Building 222
Joung Dong Kim 151/536 TR 12:45-2:00pm ILSB 1105
Alexander M Ruys De Perez M 1:50-2:40pm BLOC 124
W 1:50-2:40pm Haynes Engineering Building 222
Joung Dong Kim 151/549 TR 12:45-2:00pm ILSB 1105
Vivian W Deng M 3:00-3:50pm BLOC 126
W 3:00-3:50pm Haynes Engineering Building 223
Joung Dong Kim 151/550 TR 12:45-2:00pm ILSB 1105
Bennett G Clayton M 4:10-5:00pm BLOC 122
W 4:10-5:00pm Haynes Engineering Building 136
Joung Dong Kim 151/551 TR 12:45-2:00pm ILSB 1105
Vivian W Deng M 5:20-6:10pm BLOC 122
W 5:20-6:10pm Haynes Engineering Building 136
Joung Dong Kim 151/561 TR 2:20-3:35pm ILSB 1105
Jiayan Ye M 11:30-12:20pm BLOC 126
W 11:30-12:20pm Haynes Engineering Building 223
Joung Dong Kim 151/562 TR 2:20-3:35pm ILSB 1105
Bennett G Clayton M 12:40-1:30pm BLOC 123
W 12:40-1:30pm Haynes Engineering Building 134
Joung Dong Kim 151/563 TR 2:20-3:35pm ILSB 1105
Jiayan Ye M 1:50-2:40pm BLOC 126
W 1:50-2:40pm Haynes Engineering Building 223
Joung Dong Kim 151/564 TR 2:20-3:35pm ILSB 1105
Bolong Ma M 8:00-8:50am BLOC 126
W 8:00-8:50am Haynes Engineering Building 223
Joung Dong Kim 151/565 TR 2:20-3:35pm ILSB 1105
Yao Wang M 9:10-10:00am BLOC 122
W 9:10-10:00am Haynes Engineering Building 136
Joung Dong Kim 151/566 TR 2:20-3:35pm ILSB 1105
Bolong Ma M 10:20-11:10am BLOC 133
W 10:20-11:10am CHEN 111
Joung Dong Kim 151/567 TR 2:20-3:35pm ILSB 1105
Bennett G Clayton M 3:00-3:50pm BLOC 122
W 3:00-3:50pm Haynes Engineering Building 136
Joung Dong Kim 151/568 TR 2:20-3:35pm ILSB 1105
Zhiying Hai W 4:10-5:00pm BLOC 105
M 4:10-5:00pm BLOC 128
Joung Dong Kim 151/569 TR 2:20-3:35pm ILSB 1105
Zhiying Hai W 5:20-6:10pm BLOC 107
M 5:20-6:10pm BLOC 128
Jeffrey Kuan 411/200 TR 9:35-10:50am BLOC 160
Jeffrey Kuan 411/501 TR 9:35-10:50am BLOC 160
Jeffrey Kuan 411/502 TR 11:10-12:25pm BLOC 160
Glenn Emil Lahodny 148/501 TR 2:20-3:35pm BLOC 149
Thomas J Yahl MW 12:40-1:30pm Francis Hall 112
Glenn Emil Lahodny 148/502 TR 2:20-3:35pm BLOC 149
Thomas J Yahl MW 1:50-2:40pm BLOC 148
Glenn Emil Lahodny 148/503 TR 2:20-3:35pm BLOC 149
Thomas J Yahl MW 3:00-3:50pm BLOC 202
Glenn Emil Lahodny 308/515 TR 9:35-10:50am BLOC 133
Glenn Emil Lahodny 308/516 TR 11:10-12:25pm BLOC 133
Joseph Landsberg 689/600 MW 4:30-5:45pm BLOC 161
David Larson 446/200 TR 11:10-12:25pm BLOC 628
David Larson 446/500 TR 11:10-12:25pm BLOC 628
Raytcho Lazarov 417/500 TR 3:55-5:10pm BLOC 164
Jiuhua Hu W 1:50-2:40pm BLOC 122
Raytcho Lazarov 610/600 TR 11:10-12:25pm BLOC 121
Yanbo Li W 12:40-1:30pm BLOC 122
Sang Rae Lee 140/500 MWF 10:20-11:10am HELD 109
Sang Rae Lee 140/501 MWF 12:40-1:30pm BLOC 166
Sang Rae Lee 140/508 MWF 9:10-10:00am HELD 109
Sang Rae Lee 396/930 W 11:30-12:20pm BLOC 123
Jennifer Lewis 251/501 MWF 8:00-8:50am BLOC 149
Jennifer Lewis 141/502 TR 8:00-9:15am BLOC 169
Jennifer Lewis 141/510 MWF 9:10-10:00am HECC 207
Jennifer Lewis 141/514 MWF 12:40-1:30pm HECC 207
Paulo Lima-Filho 200/500 T 12:45-2:00pm BLOC 628
Chun-Hung Liu 302/501 TR 12:45-2:00pm BLOC 164
Xin Liu 151/555 TR 12:45-2:00pm HELD 113
Ran Zhang M 1:50-2:40pm BLOC 123
W 1:50-2:40pm Haynes Engineering Building 134
Xin Liu 151/556 TR 12:45-2:00pm HELD 113
Ran Zhang M 3:00-3:50pm BLOC 124
W 3:00-3:50pm Haynes Engineering Building 222
Xin Liu 151/557 TR 12:45-2:00pm HELD 113
Ran Zhang M 4:10-5:00pm BLOC 124
W 4:10-5:00pm Haynes Engineering Building 222
Benjamin R Lynch 151/205 MWF 1:50-2:40pm HELD 111
James E Corbin T 1:50-2:40pm BLOC 123
R 1:50-2:40pm Haynes Engineering Building 134
Benjamin R Lynch 151/206 MWF 1:50-2:40pm HELD 111
James E Corbin T 3:00-3:50pm BLOC 123
R 3:00-3:50pm Haynes Engineering Building 134
Richard G Lynch 311/502 MWF 9:10-10:00am BLOC 163
Richard G Lynch 311/503 MWF 10:20-11:10am BLOC 163
Benjamin R Lynch 150/549 MWF 9:10-10:00am BLOC 166
Priyanga Ganesan T 12:40-1:30pm Haynes Engineering Building 136
Benjamin R Lynch 150/550 MWF 9:10-10:00am BLOC 166
Priyanga Ganesan R 12:40-1:30pm Haynes Engineering Building 136
Benjamin R Lynch 150/551 MWF 9:10-10:00am BLOC 166
Priyanga Ganesan T 1:50-2:40pm Haynes Engineering Building 136
Benjamin R Lynch 150/552 MWF 9:10-10:00am BLOC 166
Priyanga Ganesan R 1:50-2:40pm Haynes Engineering Building 136
Benjamin R Lynch 150/553 MWF 9:10-10:00am BLOC 166
Priyanga Ganesan T 3:00-3:50pm Haynes Engineering Building 136
Benjamin R Lynch 150/554 MWF 9:10-10:00am BLOC 166
Priyanga Ganesan R 3:00-3:50pm Harrington Educ Ctr Office Twr 614
Benjamin R Lynch 150/555 MWF 10:20-11:10am BLOC 166
Shuya Yu T 11:10-12:00pm ARCC 307
Benjamin R Lynch 150/556 MWF 10:20-11:10am BLOC 166
Shuya Yu R 11:10-12:00pm EDCT 503
Benjamin R Lynch 150/557 MWF 10:20-11:10am BLOC 166
Shuya Yu T 3:55-4:45pm EDCT 225
Benjamin R Lynch 150/558 MWF 10:20-11:10am BLOC 166
Shuya Yu R 3:55-4:45pm BLOC 202
Benjamin R Lynch 150/559 MWF 10:20-11:10am BLOC 166
Shuya Yu T 5:30-6:20pm Liberal Arts and Humanities 301
Benjamin R Lynch 150/560 MWF 10:20-11:10am BLOC 166
Shuya Yu R 5:30-6:20pm BLOC 120
Matthew Mackritis 140/M01 MWF 8:00-8:50am Higher Education Centr McAllen 320
Matthew Mackritis 141/M01 MWF 9:10-10:00am Higher Education Centr McAllen 320
Matthew Mackritis 150/M01 MWF 10:20-11:10am Higher Education Centr McAllen 320
T 11:10-12:00pm Higher Education Centr McAllen 320
Matthew Mackritis 150/M02 MWF 11:30-12:20pm Higher Education Centr McAllen 320
R 11:10-12:00pm Higher Education Centr McAllen 320
Sangin Mah 131/505 MWF 11:30-12:20pm RICH 114
Matthias Maier 442/930 TR 12:45-2:00pm BLOC 122
David Joseph Manuel 131/501 TR 3:55-5:10pm MPHY 203
David Joseph Manuel 131/503 TR 12:45-2:00pm HELD 107
Mohamad Riad Masri 304/509 MWF 12:40-1:30pm BLOC 117
Mohamad Riad Masri 304/513 MWF 10:20-11:10am ENPH 206
Laura Matusevich 304/504 MWF 11:30-12:20pm BLOC 121
Laura Matusevich 304/510 MWF 1:50-2:40pm MPHY 213
Dustin Cade McPhate 140/510 TR 3:55-5:10pm HELD 113
Changningphaabi Namoijam 131/504 MWF 10:20-11:10am RICH 114
Francis Narcowich 641/600 MWF 12:40-1:30pm BLOC 160
Volodymyr Nekrashevych 304/502 MWF 9:10-10:00am BLOC 121
Volodymyr Nekrashevych 636/600 MWF 10:20-11:10am BLOC 121
Nida Kazi Obatake 140/505 MWF 1:50-2:40pm HELD 113
Tolulope Nathaneal Oke 141/503 MW 4:10-5:25pm HELD 111
Constantin Onica 150/507 MWF 11:30-12:20pm BLOC 169
Byeongsu Yu T 8:00-8:50am Haynes Engineering Building 134
Constantin Onica 150/508 MWF 11:30-12:20pm BLOC 169
Byeongsu Yu R 8:00-8:50am Haynes Engineering Building 134
Constantin Onica 150/509 MWF 11:30-12:20pm BLOC 169
Byeongsu Yu T 9:35-10:25am Haynes Engineering Building 134
Constantin Onica 150/510 MWF 11:30-12:20pm BLOC 169
Byeongsu Yu R 9:35-10:25am BLOC 624
Constantin Onica 150/511 MWF 11:30-12:20pm BLOC 169
Byeongsu Yu T 11:30-12:20pm Haynes Engineering Building 222
Constantin Onica 150/512 MWF 11:30-12:20pm BLOC 169
Byeongsu Yu R 11:30-12:20pm BLOC 124
Constantin Onica 150/525 MWF 9:10-10:00am BLOC 169
Sean K Nemetz T 12:40-1:30pm Haynes Engineering Building 222
Constantin Onica 150/526 MWF 9:10-10:00am BLOC 169
R 12:40-1:30pm BLOC 124
Constantin Onica 150/527 MWF 9:10-10:00am BLOC 169
Sean K Nemetz T 3:00-3:50pm Haynes Engineering Building 222
Constantin Onica 150/528 MWF 9:10-10:00am BLOC 169
Sean K Nemetz R 3:00-3:50pm BLOC 124
Constantin Onica 150/529 MWF 9:10-10:00am BLOC 169
Sean Nemetz T 4:10-5:00pm Haynes Engineering Building 222
Constantin Onica 150/530 MWF 9:10-10:00am BLOC 169
Sean K Nemetz R 4:10-5:00pm BLOC 124
Constantin Onica 150/531 MWF 10:20-11:10am BLOC 169
Thomas J Emerson T 3:55-4:45pm BLOC 110
Constantin Onica 150/532 MWF 10:20-11:10am BLOC 169
Thomas J Emerson R 3:55-4:45pm BLOC 110
Constantin Onica 150/533 MWF 10:20-11:10am BLOC 169
Thomas J Emerson T 5:30-6:20pm BLOC 110
Constantin Onica 150/534 MWF 10:20-11:10am BLOC 169
Thomas J Emerson R 5:30-6:20pm BLOC 110
Constantin Onica 150/535 MWF 10:20-11:10am BLOC 169
Thomas J Emerson T 1:50-2:40pm Haynes Engineering Building 222
Constantin Onica 150/536 MWF 10:20-11:10am BLOC 169
Thomas J Emerson R 1:50-2:40pm BLOC 124
Patrick Joseph Orchard 141/504 TR 9:35-10:50am BLOC 169
Patrick Joseph Orchard 141/506 MWF 1:50-2:40pm HELD 107
Patrick Joseph Orchard 141/508 TR 2:20-3:35pm HELD 113
Grigorios Paouris 304/503 TR 11:10-12:25pm Haynes Engineering Building 136
Grigorios Paouris 304/511 TR 9:35-10:50am Haynes Engineering Building 136
Matthew Papanikolas 470/504 MWF 1:50-2:40pm BLOC 149
Matthew Papanikolas 627/600 MW 4:30-5:45pm BLOC 164
Joseph Pasciak 609/600 MW 4:10-5:25pm BLOC 148
Justin I Owen T 3:55-4:45pm BLOC 128
Joseph Pasciak 602/700   TBA TBA
Gregory J Pearlstein 221/502 MWF 10:20-11:10am BLOC 161
T 12:45-1:35pm Haynes Engineering Building 203
Rosanna Pearlstein 251/513 MWF 9:10-10:00am HELD 107
Rosanna Pearlstein 251/514 MWF 10:20-11:10am HELD 107
Rosanna Pearlstein 251/515 MWF 11:30-12:20pm HELD 107
Rosanna Pearlstein 251/518 MWF 1:50-2:40pm MPHY 203
Gregory J Pearlstein 662/602 MWF 1:50-2:40pm BLOC 160
Guergana Petrova 308/507 T 9:35-10:50am BLOC 128
R 9:35-10:50am BLOC 128
Guergana Petrova 308/508 T 11:10-12:25pm BLOC 128
R 11:10-12:25pm BLOC 128
Alexei Poltoratski 304/505 MW 3:00-4:15pm BLOC 163
Alexei Poltoratski 304/506 MW 4:30-5:45pm BLOC 163
Bojan Popov 437/500 TR 3:55-5:10pm BLOC 205B
Srinivas Subramanian W 10:20-11:10am BLOC 123
Bojan Popov 308/513 T 2:20-3:35pm BLOC 128
R 2:20-3:35pm BLOC 128
Heather L. Ramsey 419/500 MWF 10:20-11:10am BLOC 160
Heather L. Ramsey 147/506 TR 11:10-12:25pm HELD 113
Jonathan P Tyler MW 10:20-11:10am Haynes Engineering Building 203
Heather L. Ramsey 147/510 TR 11:10-12:25pm HELD 113
Jonathan P Tyler MW 11:30-12:20pm CHEN 111
Heather L. Ramsey 147/511 TR 11:10-12:25pm HELD 113
Jonathan P Tyler MW 1:50-2:40pm CHEN 112
Kamran Reihani 251/509 TR 11:10-12:25pm HELD 109
Kamran Reihani 251/517 TR 9:35-10:50am HELD 107
Kamran Reihani 251/519 TR 2:20-3:35pm HELD 107
Joseph Rojas 415/200 TR 12:45-2:00pm BLOC 205B
Joseph Rojas 689/602 MWF 9:10-10:00am BLOC 205B
Eric Rowell 489/900 MWF 10:20-11:10am BLOC 205B
William Rundell 409/501 MWF 9:10-10:00am BLOC 160
William Rundell 409/502 MWF 11:30-12:20pm BLOC 160
Supun Thamara Samarakoon 141/507 MWF 3:00-3:50pm BLOC 149
Vincent Schielack 375/500 T 6:15-9:00pm BLOC 149
Vincent Schielack 403/500 M 6:15-9:00pm BLOC 160
Vincent Schielack 366/501 MW 4:10-5:25pm BLOC 149
Vincent Schielack 367/501 TR 3:55-5:10pm BLOC 149
Thomas Schlumprecht 171/502 TR 9:35-10:50am BLOC 164
W 11:30-12:20pm Haynes Engineering Building 136
Thomas Schlumprecht 171/505 TR 11:10-12:25pm BLOC 164
W 8:00-8:50am BLOC 164
Todd Walker Schrader 140/509 TR 8:00-9:15am ILSB 1105
Todd Walker Schrader 140/511 MW 4:10-5:25pm HECC 207
Sinjini Sengupta 151/513 MWF 11:30-12:20pm BSBE 115
Bradford A Garcia T 3:00-3:50pm BLOC 122
R 3:00-3:50pm SCTS 317
Sinjini Sengupta 151/514 MWF 11:30-12:20pm BSBE 115
Ryan C Malthaner T 4:10-5:00pm BLOC 122
R 4:10-5:00pm Haynes Engineering Building 136
Sinjini Sengupta 151/515 MWF 11:30-12:20pm BSBE 115
Ryan C Malthaner T 5:20-6:10pm BLOC 124
R 5:20-6:10pm Haynes Engineering Building 222
Sinjini Sengupta 151/522 MWF 11:30-12:20pm BSBE 115
Adam P Deaton T 8:00-8:50am BLOC 122
R 8:00-8:50am Haynes Engineering Building 136
Sinjini Sengupta 151/523 MWF 11:30-12:20pm BSBE 115
Li Ying T 9:10-10:00am BLOC 126
R 9:10-10:00am Haynes Engineering Building 223
Sinjini Sengupta 151/524 MWF 11:30-12:20pm BSBE 115
Burak Hatinoglu T 10:20-11:10am BLOC 126
R 10:20-11:10am Haynes Engineering Building 223
Sinjini Sengupta 151/525 MWF 11:30-12:20pm BSBE 115
Bradford A Garcia T 12:40-1:30pm BLOC 123
R 12:40-1:30pm Haynes Engineering Building 134
Sinjini Sengupta 151/526 MWF 11:30-12:20pm BSBE 115
Xin Ma T 1:50-2:40pm BLOC 126
R 1:50-2:40pm Haynes Engineering Building 223
Sinjini Sengupta 151/527 MWF 11:30-12:20pm BSBE 115
Laura B Booton T 4:10-5:00pm BLOC 124
R 4:10-5:00pm Haynes Engineering Building 222
Sinjini Sengupta 151/537 MWF 12:40-1:30pm BSBE 115
Adam P Deaton T 11:30-12:20pm BLOC 124
R 11:30-12:20pm Haynes Engineering Building 222
Sinjini Sengupta 151/538 MWF 12:40-1:30pm BSBE 115
Burak Hatinoglu T 12:40-1:30pm BLOC 124
R 12:40-1:30pm Haynes Engineering Building 222
Sinjini Sengupta 151/539 MWF 12:40-1:30pm BSBE 115
Li Ying T 8:00-8:50am BLOC 126
R 8:00-8:50am Haynes Engineering Building 223
Sinjini Sengupta 151/543 MWF 12:40-1:30pm BSBE 115
Xin Ma T 3:00-3:50pm BLOC 126
R 3:00-3:50pm Haynes Engineering Building 223
Sinjini Sengupta 151/544 MWF 12:40-1:30pm BSBE 115
Bradford A Garcia T 4:10-5:00pm BLOC 126
R 4:10-5:00pm Haynes Engineering Building 223
Sinjini Sengupta 151/545 MWF 12:40-1:30pm BSBE 115
Laura B Booton T 5:20-6:10pm BLOC 126
R 5:20-6:10pm Haynes Engineering Building 223
Sinjini Sengupta 151/546 MWF 12:40-1:30pm BSBE 115
Lauren L Snider T 8:00-8:50am BLOC 124
R 8:00-8:50am Haynes Engineering Building 222
Sinjini Sengupta 151/547 MWF 12:40-1:30pm BSBE 115
Adam P Deaton T 9:10-10:00am BLOC 123
R 9:10-10:00am Haynes Engineering Building 134
Sinjini Sengupta 151/548 MWF 12:40-1:30pm BSBE 115
Lauren L Snider T 10:20-11:10am BLOC 124
R 10:20-11:10am Haynes Engineering Building 222
Oksana Shatalov 220/902 TR 9:35-10:50am BLOC 148
Oksana Shatalov 220/905 TR 11:10-12:25pm BLOC 148
Oksana Shatalov 220/970 TR 2:20-3:35pm BLOC 148
Shuhui Shi 151/528 TR 9:35-10:50am HELD 113
Joann M Coronado M 8:00-8:50am BLOC 122
W 8:00-8:50am Haynes Engineering Building 136
Shuhui Shi 151/529 TR 9:35-10:50am HELD 113
Joann M Coronado M 9:10-10:00am BLOC 126
W 9:10-10:00am Haynes Engineering Building 223
Shuhui Shi 151/530 TR 9:35-10:50am HELD 113
Joann M Coronado M 10:20-11:10am BLOC 126
W 10:20-11:10am Haynes Engineering Building 223
Shuhui Shi 151/558 TR 11:10-12:25pm HELD 107
Zecheng Zhang M 12:40-1:30pm BLOC 126
W 12:40-1:30pm Haynes Engineering Building 223
Shuhui Shi 151/559 TR 11:10-12:25pm HELD 107
Zecheng Zhang M 4:10-5:00pm BLOC 123
W 4:10-5:00pm Haynes Engineering Building 134
Shuhui Shi 151/560 TR 11:10-12:25pm HELD 107
Zecheng Zhang M 5:20-6:10pm BLOC 124
W 5:20-6:10pm Haynes Engineering Building 222
Anne J Shiu 220/906 TR 12:45-2:00pm BLOC 148
Nancy Jane Simpson 140/537 MW 8:00-9:15am WCBA 106
Natarajan Sivakumar 172/501 T 3:55-4:45pm BLOC 160
MWF 10:20-11:10am BLOC 164
Natarajan Sivakumar 615/600 MW 4:10-5:25pm BLOC 624
Roger Smith 407/500 TR 9:35-10:50am BLOC 161
Roger Smith 172/502 W 4:10-5:00pm BLOC 121
TR 2:20-3:35pm BLOC 164
Roger Smith 172/503 W 3:00-3:50pm CHEM 2121
TR 3:55-5:10pm BLOC 624
Marco Antonio Roque Sol 304/507 TR 2:20-3:35pm BLOC 163
Marco Antonio Roque Sol 308/514 T 3:55-5:10pm BLOC 133
R 3:55-5:10pm BLOC 133
Frank Sottile 645/699   TBA TBA
Frank Sottile 645/700   TBA TBA
Blair David Sterba-Boatwright 6315/651 MW 11:00-12:00pm Ocean and Coastal Studies Bldg 200A
Peter Stiller 470/501 TR 9:35-10:50am BLOC 149
Peter Stiller 470/502 TR 11:10-12:25pm BLOC 149
Steven Taliaferro 308/502 MWF 9:10-10:00am BLOC 128
Steven Taliaferro 308/503 MWF 10:20-11:10am BLOC 128
Ignacio Tomas 152/513 TR 12:45-2:00pm HELD 105
Haoshen Li W 1:50-2:40pm BLOC 124
M 1:50-2:40pm Haynes Engineering Building 222
Ignacio Tomas 152/514 TR 12:45-2:00pm HELD 105
Haoshen Li W 3:00-3:50pm BLOC 124
M 3:00-3:50pm Haynes Engineering Building 222
Ignacio Tomas 152/515 TR 12:45-2:00pm HELD 105
Haoshen Li W 4:10-5:00pm BLOC 123
M 4:10-5:00pm Haynes Engineering Building 134
Ignacio Tomas 152/516 TR 2:20-3:35pm HELD 105
Ciaran C Buckley W 12:40-1:30pm BLOC 123
M 12:40-1:30pm Haynes Engineering Building 134
Ignacio Tomas 152/517 TR 2:20-3:35pm HELD 105
Ciaran C Buckley W 1:50-2:40pm BLOC 126
M 1:50-2:40pm Haynes Engineering Building 223
Ignacio Tomas 152/518 TR 2:20-3:35pm HELD 105
Ciaran C Buckley W 3:00-3:50pm BLOC 126
M 3:00-3:50pm Haynes Engineering Building 223
Wei-Lun Tsai 131/506 MWF 12:40-1:30pm RICH 114
Robin D Tucker-Drob 304/512 TR 12:45-2:00pm BLOC 149
Robin D Tucker-Drob 653/600 TR 2:20-3:35pm BLOC 160
Amudhan Krishnaswamy Usha 167/501 TR 9:35-10:50am RICH 114
Jurij Volcic 151/519 TR 3:55-5:10pm HELD 111
Luther D Rinehart W 9:10-10:00am BLOC 126
F 9:10-10:00am Haynes Engineering Building 223
Jurij Volcic 151/520 TR 3:55-5:10pm HELD 111
Luther D Rinehart W 10:20-11:10am BLOC 126
F 10:20-11:10am Haynes Engineering Building 223
Jurij Volcic 151/521 TR 3:55-5:10pm HELD 111
Luther D Rinehart W 11:30-12:20pm BLOC 126
F 11:30-12:20pm Haynes Engineering Building 223
Mariya Vorobets 308/504 MWF 11:30-12:20pm BLOC 128
Yaroslav Vorobets 311/504 MWF 11:30-12:20pm BLOC 163
Mariya Vorobets 308/505 MWF 12:40-1:30pm BLOC 128
Yaroslav Vorobets 311/505 MWF 12:40-1:30pm BLOC 163
Mariya Vorobets 151/573 MWF 3:00-3:50pm MPHY 203
Kashif Bari T 9:10-10:00am BLOC 124
R 9:10-10:00am Haynes Engineering Building 222
Mariya Vorobets 151/574 MWF 3:00-3:50pm MPHY 203
Kashif Bari T 11:30-12:20pm BLOC 126
R 11:30-12:20pm Haynes Engineering Building 223
Mariya Vorobets 151/575 MWF 3:00-3:50pm MPHY 203
Kashif Bari T 12:40-1:30pm BLOC 126
R 12:40-1:30pm Haynes Engineering Building 223
Jennifer G Whitfield 140/502 MWF 1:50-2:40pm MPHY 205
Sarah Witherspoon 220/904 MWF 12:40-1:30pm BLOC 148
Zhizhang Xie 643/600 TR 2:20-3:35pm BLOC 205B
Huafei Yan 630/600 MWF 11:30-12:20pm BLOC 164
Tian Yang 689/601 MWF 12:40-1:30pm BLOC 121
Philip Yasskin 251/200 MWF 11:30-12:20pm HELD 109
W 1:50-2:40pm HELD 118
Philip Yasskin 251/202 MWF 12:40-1:30pm HELD 109
W 1:50-2:40pm HELD 118
Philip Yasskin 251/504 MWF 11:30-12:20pm HELD 109
Philip Yasskin 251/505 MWF 12:40-1:30pm HELD 109
Shilin Yu 151/516 TR 2:20-3:35pm HELD 111
Xuehan Hu M 12:40-1:30pm BLOC 133
W 12:40-1:30pm EDCT 616
Shilin Yu 151/517 TR 2:20-3:35pm HELD 111
Xuehan Hu W 1:50-2:40pm ENPH 206
M 1:50-2:40pm BLOC 128
Shilin Yu 151/518 TR 2:20-3:35pm HELD 111
Xuehan Hu W 3:00-3:50pm BLOC 121
M 3:00-3:50pm BLOC 128
Shilin Yu 151/570 TR 3:55-5:10pm HELD 107
Arpan Pal M 9:10-10:00am BLOC 133
W 9:10-10:00am Oceanography & Meteorology 206
Shilin Yu 151/571 TR 3:55-5:10pm HELD 107
Arpan Pal M 10:20-11:10am BLOC 122
W 10:20-11:10am Haynes Engineering Building 136
Shilin Yu 151/572 TR 3:55-5:10pm HELD 107
Arpan Pal M 11:30-12:20pm BLOC 133
W 11:30-12:20pm BLOC 113
Guoliang Yu 666/600 TR 12:45-2:00pm Glasscock Building 205
Igor Zelenko 439/500 TR 2:20-3:35pm BLOC 624
Igor Zelenko 623/600 TR 9:35-10:50am BLOC 121
Jianxin Zhou 311/506 MWF 1:50-2:40pm BLOC 163