Skip to content

MATH 151 - Engineering Mathematics I - Fall 2016

Rectangular coordinates, vectors, analytic geometry, functions, limits, derivatives of functions, applications, integration, computer algebra. MATH 171 designed to be a more demanding version of this course. Prerequisite: MATH 150 or equivalent or acceptable score on TAMU Math Placement Exam. Credit will not be given for more than one of MATH 131, MATH 142, MATH 147, MATH 151 and MATH 171.

Course DescriptionCourse ScheduleMATLAB Schedule
Maplets ScheduleeHomeworkSuggested Homework

Common Exam ScheduleCommon Exam GuidelinesPast Common Exams
Amy Austin's videos for the Common Exams

Week in Review ScheduleHelp Session ScheduleCalcLab Help Sessions

MapletsOnline Calculus I

Sections

Sec Instructor Lecture TA Recitation/Computer Lab
201 Rosanna Pearlstein MWF 10:20-11:10am BLOC 117
Joseph Noles T 10:20-11:10am BLOC 123
R 10:20-11:10am C E 134
202 Rosanna Pearlstein MWF 10:20-11:10am BLOC 117
Joseph Noles T 11:30-12:20pm BLOC 123
R 11:30-12:20pm C E 134
203 Rosanna Pearlstein MWF 12:40-1:30pm HELD 113
Brian Hunter T 4:10-5:00pm BLOC 126
R 4:10-5:00pm C E 223
204 Rosanna Pearlstein MWF 12:40-1:30pm HELD 113
Brian Hunter T 5:20-6:10pm BLOC 126
R 5:20-6:10pm C E 223
205 Mariya Vorobets TR 9:35-10:50am BLOC 161
Yanbo Li M 12:40-1:30pm C E 134
W 12:40-1:30pm BLOC 123
206 Mariya Vorobets TR 9:35-10:50am BLOC 161
Yanbo Li M 1:50-2:40pm C E 134
W 1:50-2:40pm BLOC 123
501 Andrew D Bridy TR 8:00-9:15am HELD 113
Andrew Kimball M 8:00-8:50am BLOC 124
W 8:00-8:50am C E 222
502 Andrew D Bridy TR 8:00-9:15am HELD 113
Andrew Kimball M 9:10-10:00am BLOC 124
W 9:10-10:00am C E 222
503 Andrew D Bridy TR 8:00-9:15am HELD 113
Andrew Kimball M 10:20-11:10am BLOC 123
W 10:20-11:10am YMCA Building 113
507 Joung Dong Kim TR 9:35-10:50am BLOC 166
Jintao Deng W 9:10-10:00am BLOC 122
F 9:10-10:00am C E 136
508 Joung Dong Kim TR 9:35-10:50am BLOC 166
Jintao Deng W 11:30-12:20pm BLOC 124
F 11:30-12:20pm C E 222
509 Joung Dong Kim TR 9:35-10:50am BLOC 166
Jintao Deng W 12:40-1:30pm BLOC 124
F 12:40-1:30pm C E 222
510 Joung Dong Kim TR 11:10-12:25pm BLOC 166
David Buzinski W 8:00-8:50am BLOC 124
F 8:00-8:50am C E 222
511 Joung Dong Kim TR 11:10-12:25pm BLOC 166
David Buzinski W 9:10-10:00am BLOC 124
F 9:10-10:00am C E 222
512 Joung Dong Kim TR 11:10-12:25pm BLOC 166
David Buzinski W 10:20-11:10am BLOC 124
F 10:20-11:10am C E 222
513 Rosanna Pearlstein MWF 11:30-12:20pm HELD 113
Peng Wei T 3:00-3:50pm BLOC 122
R 3:00-3:50pm C E 136
514 Rosanna Pearlstein MWF 11:30-12:20pm HELD 113
Peng Wei T 4:10-5:00pm BLOC 122
R 4:10-5:00pm C E 136
515 Rosanna Pearlstein MWF 11:30-12:20pm HELD 113
Peng Wei T 5:20-6:10pm BLOC 124
R 5:20-6:10pm C E 222
516 Aziz Takhirov TR 8:00-9:15am BLOC 166
Dustin McPhate M 3:00-3:50pm BLOC 124
W 3:00-3:50pm C E 222
517 Aziz Takhirov TR 8:00-9:15am BLOC 166
Dustin McPhate M 4:10-5:00pm BLOC 124
W 4:10-5:00pm C E 222
518 Aziz Takhirov TR 8:00-9:15am BLOC 166
Dustin McPhate M 5:20-6:10pm BLOC 123
W 5:20-6:10pm C E 134
519 Joung Dong Kim TR 3:55-5:10pm BLOC 166
Wing Tat Leung W 9:10-10:00am BLOC 126
F 9:10-10:00am C E 223
520 Joung Dong Kim TR 3:55-5:10pm BLOC 166
Wing Tat Leung W 10:20-11:10am BLOC 126
F 10:20-11:10am C E 223
521 Joung Dong Kim TR 3:55-5:10pm BLOC 166
Wing Tat Leung W 11:30-12:20pm BLOC 126
F 11:30-12:20pm C E 223
522 Cong Gu MWF 11:30-12:20pm BLOC 166
Sangin Mah T 8:00-8:50am BLOC 122
R 8:00-8:50am C E 136
523 Cong Gu MWF 11:30-12:20pm BLOC 166
Sangin Mah T 9:10-10:00am BLOC 126
R 9:10-10:00am C E 223
524 Cong Gu MWF 11:30-12:20pm BLOC 166
Sangini Mah T 10:20-11:10am BLOC 126
R 10:20-11:10am C E 223
525 Constantin Onica MWF 9:10-10:00am BLOC 166
Austin Conner T 12:40-1:30pm BLOC 123
R 12:40-1:30pm C E 134
526 Constantin Onica MWF 9:10-10:00am BLOC 166
Austin Conner T 1:50-2:40pm BLOC 126
R 1:50-2:40pm C E 223
527 Constantin Onica MWF 9:10-10:00am BLOC 166
Austin Conner T 4:10-5:00pm BLOC 124
R 4:10-5:00pm C E 222
528 Andrew D Bridy TR 9:35-10:50am HELD 113
Daum Yoon M 8:00-8:50am BLOC 122
W 8:00-8:50am C E 136
529 Andrew D Bridy TR 9:35-10:50am HELD 113
Daum Yoon M 9:10-10:00am BLOC 126
W 9:10-10:00am C E 223
530 Andrew D Bridy TR 9:35-10:50am HELD 113
Daum Yoon M 10:20-11:10am BLOC 126
W 10:20-11:10am C E 223
531 Joseph Edward Kahlig TR 2:20-3:35pm HELD 111
Aleksandra Sobieska M 9:10-10:00am BLOC 123
W 9:10-10:00am HELD 118
532 Joseph Edward Kahlig TR 2:20-3:35pm HELD 111
Aleksandra Sobieska M 10:20-11:10am BLOC 124
W 10:20-11:10am C E 222
533 Joseph Edward Kahlig TR 2:20-3:35pm HELD 111
Aleksandra Sobieska M 11:30-12:20pm BLOC 124
W 11:30-12:20pm C E 222
534 Mariya Vorobets TR 2:20-3:35pm HELD 113
Amudhan Krishnaswamy+AC0-Usha M 11:30-12:20pm BLOC 123
W 11:30-12:20pm BLOC 121
535 Mariya Vorobets TR 2:20-3:35pm HELD 113
Amudhan Krishnaswamy+AC0-Usha M 12:40-1:30pm BLOC 124
W 12:40-1:30pm C E 222
536 Mariya Vorobets TR 2:20-3:35pm HELD 113
Amudhan Krishnaswamy+AC0-Usha M 1:50-2:40pm BLOC 124
W 1:50-2:40pm C E 222
537 Constantin Onica MWF 8:00-8:50am BLOC 166
Laura Booton T 11:30-12:20pm BLOC 124
R 11:30-12:20pm EDCT 225
538 Constantin Onica MWF 8:00-8:50am BLOC 166
Laura Booton T 12:40-1:30pm BLOC 124
R 12:40-1:30pm Heep Center 123
539 Constantin Onica MWF 8:00-8:50am BLOC 166
Laura Booton T 1:50-2:40pm BLOC 122
R 1:50-2:40pm BLOC 122
540 Constantin Onica MWF 10:20-11:10am BLOC 166
Jonathan Tyler T 11:30-12:20pm BLOC 126
R 11:30-12:20pm C E 223
541 Constantin Onica MWF 10:20-11:10am BLOC 166
Jonathan Tyler T 12:40-1:30pm BLOC 126
R 12:40-1:30pm C E 223
542 Constantin Onica MWF 10:20-11:10am BLOC 166
Jonathan Tyler T 1:50-2:40pm BLOC 123
R 1:50-2:40pm C E 134
543 Ignacio Tomas MWF 9:10-10:00am HELD 105
Jiakun Pan T 3:00-3:50pm BLOC 126
R 3:00-3:50pm C E 223
544 Ignacio Tomas MWF 9:10-10:00am HELD 105
Jiakun Pan T 4:10-5:00pm BLOC 123
R 4:10-5:00pm Harrington Educ Ctr Office Twr 717
545 Ignacio Tomas MWF 9:10-10:00am HELD 105
Jiakun Pan T 5:20-6:10pm BLOC 123
R 5:20-6:10pm HELD 119
546 Rosanna Pearlstein MWF 1:50-2:40pm HELD 113
Qing Zhang T 8:00-8:50am BLOC 124
R 8:00-8:50am C E 222
547 Rosanna Pearlstein MWF 1:50-2:40pm HELD 113
Qing Zhang T 9:10-10:00am BLOC 123
R 9:10-10:00am C E 134
548 Rosanna Pearlstein MWF 1:50-2:40pm HELD 113
Qing Zhang T 10:20-11:10am BLOC 124
R 10:20-11:10am EDCT 225
549 Sang Rae Lee TR 9:35-10:50am HELD 105
Tolulope Oke M 3:00-3:50pm BLOC 126
W 3:00-3:50pm C E 223
550 Sang Rae Lee TR 9:35-10:50am HELD 105
Tolulope Oke M 4:10-5:00pm BLOC 122
W 4:10-5:00pm C E 136
551 Sang Rae Lee TR 9:35-10:50am HELD 105
Tolulope Oke M 5:20-6:10pm BLOC 122
W 5:20-6:10pm C E 136
552 Sinjini Sengupta MWF 10:20-11:10am HELD 113
Oguz Gezmis T 1:50-2:40pm BLOC 124
R 1:50-2:40pm BLOC 124
553 Sinjini Sengupta MWF 10:20-11:10am HELD 113
Oguz Gezmis T 3:00-3:50pm BLOC 124
R 3:00-3:50pm BLOC 124
554 Sinjini Sengupta MWF 10:20-11:10am HELD 113
Oguz Gezmis T 5:20-6:10pm BLOC 122
R 5:20-6:10pm BLOC 122
555 Mariya Vorobets TR 12:45-2:00pm HELD 113
Kashif Bari M 1:50-2:40pm BLOC 123
W 1:50-2:40pm Civil Engineering Building 137
556 Mariya Vorobets TR 12:45-2:00pm HELD 113
Kashif Bari M 3:00-3:50pm BLOC 123
W 3:00-3:50pm BLOC 148
557 Mariya Vorobets TR 12:45-2:00pm HELD 113
Kashif Bari M 4:10-5:00pm BLOC 126
W 4:10-5:00pm C E 223
558 Sang Rae Lee TR 11:10-12:25pm HELD 105
Min Wang M 12:40-1:30pm BLOC 126
W 12:40-1:30pm Scoates Hall 216
559 Sang Rae Lee TR 11:10-12:25pm HELD 105
Min Wang M 4:10-5:00pm BLOC 123
W 4:10-5:00pm C E 134
560 Sang Rae Lee TR 11:10-12:25pm HELD 105
Min Wang M 5:20-6:10pm BLOC 124
W 5:20-6:10pm C E 222
561 Joseph Edward Kahlig TR 12:45-2:00pm HELD 111
Ruomeng Lan M 11:30-12:20pm BLOC 126
W 11:30-12:20pm C E 223
562 Joseph Edward Kahlig TR 12:45-2:00pm HELD 111
Ruomeng Lan M 12:40-1:30pm BLOC 122
W 12:40-1:30pm C E 136
563 Joseph Edward Kahlig TR 12:45-2:00pm HELD 111
Ruomeng Lan M 1:50-2:40pm BLOC 126
W 1:50-2:40pm C E 223
564 TBA TR 11:10-12:25pm HELD 111
Konrad Wrobel M 8:00-8:50am BLOC 126
W 8:00-8:50am C E 223
565 TBA TR 11:10-12:25pm HELD 111
Konrad Wrobel M 9:10-10:00am BLOC 122
W 9:10-10:00am ENPH 216
566 TBA TR 11:10-12:25pm HELD 111
Konrad Wrobel M 10:20-11:10am Blocker 133
W 10:20-11:10am HECC 104
570 Sang Rae Lee TR 3:55-5:10pm HELD 107
Yuyu Zhu M 9:10-10:00am Blocker 133
W 9:10-10:00am BLOC 117
571 Sang Rae Lee TR 3:55-5:10pm HELD 107
Yuyu Zhu M 10:20-11:10am BLOC 122
W 10:20-11:10am RICH 302
572 Sang Rae Lee TR 3:55-5:10pm HELD 107
Yuyu Zhu M 11:30-12:20pm Blocker 133
W 11:30-12:20pm BLOC 113
573 Yi-Ching Wang MWF 10:20-11:10am BLOC 169
Roberto Barrera T 9:10-10:00am BLOC 124
R 9:10-10:00am EDCT 225
574 Yi-Ching Wang MWF 10:20-11:10am BLOC 169
Roberto Barrera T 11:30-12:20pm BLOC 122
R 11:30-12:20pm HRBB 204
575 Yi-Ching Wang MWF 10:20-11:10am BLOC 169
Roberto Barrera T 12:40-1:30pm BLOC 122
R 12:40-1:30pm BLOC 122
576 TBA TR 9:35-10:50am HELD 111
Yating Wang M 12:40-1:30pm Blocker 133
W 12:40-1:30pm MPHY 213
577 TBA TR 9:35-10:50am HELD 111
Yating Wang M 1:50-2:40pm Blocker 133
W 1:50-2:40pm MILS 316
578 TBA TR 9:35-10:50am HELD 111
Yating Wang M 3:00-3:50pm Blocker 133
W 3:00-3:50pm BLOC 117
579 Florent P Baudier TR 3:55-5:10pm HELD 105
Mahishanka Withanachchi M 12:40-1:30pm BLOC 123
W 12:40-1:33pm Nagle Hall 104
580 Florent P Baudier TR 3:55-5:10pm HELD 105
Mahishanka Withanachchi M 1:50-2:40pm BLOC 122
W 1:50-2:40pm ENPH 216
581 Florent P Baudier TR 3:55-5:10pm HELD 105
Mahishanka Withanachchi M 3:00-3:50pm BLOC 122
W 3:00-3:50pm C E 136