Skip to content

MATH 152 - Engineering Mathematics II - Spring 2015

Differentiation and integration techniques and their applications (area, volumes, work), improper integrals, approximate integration, analytic geometry, vectors, infinite series, power series, Taylor series, computer algebra. MATH 172 designed to be a more demanding version of this course. Prerequisite: MATH 151 or equivalent. Credit will not be given for more than one of MATH 148, MATH 152 and MATH 172.

Course DescriptionCourse ScheduleMATLAB Schedule
Maplets ScheduleeHomeworkSuggested Homework

Common Exam ScheduleCommon Exam GuidelinesPast Common Exams
Amy Austin's videos for the Common Exams

Week in Review ScheduleHelp Session ScheduleCalcLab Help Sessions
Maplets

Sections

Sec Instructor Lecture Recitation/Computer Lab
201 Arthur Paul Belmonte MWF 9:10-10:00am BLOC 169 T 9:35-10:25am BLOC 122
R 9:35-10:25am Harrington Educ Ctr Office Twr 717
202 Arthur Paul Belmonte MWF 9:10-10:00am BLOC 169 T 11:10-12:00pm BLOC 123
R 11:10-12:00pm Harrington Educ Ctr Office Twr 717
501 Sinjini Sengupta TR 11:10-12:25pm HELD 107 Sourav Dutta M 8:00-8:50am BLOC 126
W 8:00-8:50am C E 222
502 Sinjini Sengupta TR 11:10-12:25pm HELD 107 Sourav Dutta M 9:10-10:00am BLOC 126
W 9:10-10:00am C E 223
503 Sinjini Sengupta TR 11:10-12:25pm HELD 107 Sourav Dutta M 10:20-11:10am BLOC 123
W 10:20-11:10am C E 134
504 Joseph Edward Kahlig MWF 9:10-10:00am HELD 113 Laura Booton T 8:00-8:50am BLOC 126
R 8:00-8:50am BLOC 148
505 Joseph Edward Kahlig MWF 9:10-10:00am HELD 113 Laura Booton T 9:35-10:25am BLOC 126
R 9:35-10:25am HECC 202
506 Joseph Edward Kahlig MWF 9:10-10:00am HELD 113 Laura Booton T 12:45-1:35pm BLOC 126
R 12:45-1:35pm C E 203
507 Sinjini Sengupta TR 9:35-10:50am HELD 107 Roberto Barrera M 8:00-8:50am BLOC 122
W 8:00-8:50am C E 136
508 Sinjini Sengupta TR 9:35-10:50am HELD 107 Roberto Barrera M 10:20-11:10am BLOC 122
W 9:10-10:00am C E 136
509 Sinjini Sengupta TR 9:35-10:50am HELD 107 Roberto Barrera M 11:30-12:20pm BLOC 126
W 11:30-12:20pm C E 136
510 Kamran Reihani TR 12:45-2:00pm BLOC 169 Ben Francisco M 3:00-3:50pm BLOC 123
W 3:00-3:50pm C E 134
511 Kamran Reihani TR 12:45-2:00pm BLOC 169 Ben Francisco M 4:10-5:00pm BLOC 122
W 4:10-5:00pm C E 136
512 Kamran Reihani TR 12:45-2:00pm BLOC 169 Ben Francisco M 5:45-6:35pm BLOC 124
W 5:45-6:35pm C E 222
513 Mariya Vorobets MWF 10:20-11:10am HELD 107 Roman Kogan T 2:20-3:10pm BLOC 122
R 2:20-3:10pm BLOC 121
514 Mariya Vorobets MWF 10:20-11:10am HELD 107 Roman Kogan T 3:55-4:45pm BLOC 123
R 3:55-4:45pm THOM 121
515 Mariya Vorobets MWF 10:20-11:10am HELD 107 Roman Kogan T 5:30-6:20pm BLOC 126
R 5:30-6:20pm BLOC 121
516 Kamran Reihani TR 9:35-10:50am BLOC 166 Joseph Torres M 1:50-2:40pm BLOC 126
W 1:50-2:40pm BLOC 149
517 Kamran Reihani TR 9:35-10:50am BLOC 166 Joseph Torres M 3:00-3:50pm BLOC 124
W 3:00-3:50pm BLOC 121
518 Kamran Reihani TR 9:35-10:50am BLOC 166 Joseph Torres M 4:10-5:00pm BLOC 124
W 4:10-5:00pm BLOC 121
519 Mariya Vorobets TR 11:10-12:25pm BLOC 166 Shuai Ye M 12:40-1:30pm BLOC 123
W 12:40-1:30pm C E 134
520 Mariya Vorobets TR 11:10-12:25pm BLOC 166 Shuai Ye M 1:50-2:40pm BLOC 122
W 1:50-2:40pm C E 136
521 Mariya Vorobets TR 11:10-12:25pm BLOC 166 Shuai Ye M 3:00-3:50pm BLOC 128
W 3:00-3:50pm BLOC 149
522 Mariya Vorobets MWF 11:30-12:20pm HELD 107 Justin Cantu T 8:00-8:50am BLOC 122
R 8:00-8:50am BLOC 164
523 Mariya Vorobets MWF 11:30-12:20pm HELD 107 Justin Cantu T 9:35-10:25am BLOC 123
R 9:35-10:25am C E 136
524 Mariya Vorobets MWF 11:30-12:20pm HELD 107 Justin Cantu T 11:10-12:00pm BLOC 124
R 11:10-12:00pm BLOC 124
525 Christian Ikenmeyer MWF 1:50-2:40pm HELD 113 Jonathan Tyler T 12:45-1:35pm BLOC 122
R 12:45-1:35pm C E 134
526 Christian Ikenmeyer MWF 1:50-2:40pm HELD 113 Jonathan Tyler T 3:55-4:45pm BLOC 124
R 3:55-4:45pm C E 222
527 Christian Ikenmeyer MWF 1:50-2:40pm HELD 113 Jonathan Tyler T 5:30-6:20pm BLOC 122
R 5:30-6:20pm C E 136
528 Jacob A White TR 2:20-3:35pm HELD 109 Yonghui Guan M 8:00-8:50am BLOC 124
W 8:00-8:50am BLOC 164
529 Jacob A White TR 2:20-3:35pm HELD 109 Yonghui Guan M 9:10-10:00am BLOC 123
W 9:10-10:00am C E 134
530 Jacob A White TR 2:20-3:35pm HELD 109 Yonghui Guan M 12:40-1:30pm BLOC 126
W 12:40-1:30pm C E 136
531 Sinjini Sengupta TR 2:20-3:35pm HELD 107 Cong Gu M 9:10-10:00am BLOC 124
W 9:10-10:00am RICH 114
532 Sinjini Sengupta TR 2:20-3:35pm HELD 107 Cong Gu M 10:20-11:10am BLOC 126
W 10:20-11:10am Architecture Center
Bldg C 111
533 Sinjini Sengupta TR 2:20-3:35pm HELD 107 Cong Gu M 11:30-12:20pm BLOC 123
W 11:30-12:20pm C E 134
534 Christos Saroglou TR 12:45-2:00pm HELD 107 Yuchen Hua M 12:40-1:30pm BLOC 124
W 12:40-1:30pm C E 222
535 Christos Saroglou TR 12:45-2:00pm HELD 107 Yuchen Hua M 1:50-2:40pm BLOC 124
W 1:50-2:40pm C E 222
536 Christos Saroglou TR 12:45-2:00pm HELD 107 Yuchen Hua M 3:00-3:50pm BLOC 126
W 3:00-3:50pm C E 222
537 Jacob A White TR 3:55-5:10pm HELD 109 Meiqin Li M 8:00-8:50am BLOC 123
W 8:00-8:50am C E 134
538 Jacob A White TR 3:55-5:10pm HELD 109 Meiqin Li M 10:20-11:10am BLOC 124
W 10:20-11:10am HELD 118
539 Jacob A White TR 3:55-5:10pm HELD 109 Meiqin Li M 11:30-12:20pm BLOC 124
W 11:30-12:20pm Scoates Hall 216
540 Christopher David Oneill MWF 10:20-11:10am HELD 113 Sean Plummer T 12:45-1:35pm BLOC 124
R 12:45-1:35pm C E 223
541 Christopher David Oneill MWF 10:20-11:10am HELD 113 Sean Plummer T 2:20-3:10pm BLOC 126
R 2:20-3:10pm ETB 1034
542 Christopher David Oneill MWF 10:20-11:10am HELD 113 Sean Plummer T 6:30-7:20pm BLOC 123
R 6:30-7:20pm BLOC 121
543 Christopher David Oneill MWF 11:30-12:20pm HELD 113 March Boedihardjo T 8:00-8:50am BLOC 124
R 8:00-8:50am C E 223
544 Christopher David Oneill MWF 11:30-12:20pm HELD 113 March Boedihardjo T 9:35-10:25am BLOC 124
R 9:35-10:25am EDCT 215
545 Christopher David Oneill MWF 11:30-12:20pm HELD 113 March Boedihardjo T 11:10-12:00pm BLOC 126
R 11:10-12:00pm THOM 009C
546 Christian Ikenmeyer MWF 12:40-1:30pm HELD 113 Nathan Green T 3:55-4:45pm BLOC 126
R 3:55-4:45pm C E 223
547 Christian Ikenmeyer MWF 12:40-1:30pm HELD 113 Nathan Green T 5:30-6:20pm BLOC 123
R 5:30-6:20pm C E 223
548 Christian Ikenmeyer MWF 12:40-1:30pm HELD 113 Nathan Green T 6:30-7:20pm BLOC 126
R 6:30-7:20pm C E 223
549 Joseph Edward Kahlig TR 12:45-2:00pm HELD 113 Adrian Barquero-Sanchez M 3:00-3:50pm BLOC 122
W 3:00-3:50pm C E 136
550 Joseph Edward Kahlig TR 12:45-2:00pm HELD 113 Adrian Barquero-Sanchez M 4:10-5:00pm BLOC 126
W 4:10-5:00pm C E 222
551 Joseph Edward Kahlig TR 12:45-2:00pm HELD 113 Adrian Barquero-Sanchez M 5:45-6:35pm BLOC 122
W 5:45-6:35pm C E 136
552 Arthur Paul Belmonte MWF 8:00-8:50am BLOC 169 Alex Lapanowski T 2:20-3:10pm BLOC 124
R 2:20-3:10pm HECC 202
553 Arthur Paul Belmonte MWF 8:00-8:50am BLOC 169 Alex Lapanowski T 3:55-4:45pm BLOC 122
R 3:55-4:45pm C E 136
554 Arthur Paul Belmonte MWF 8:00-8:50am BLOC 169 Alex Lapanowski T 5:30-6:20pm BLOC 124
R 5:30-6:20pm BLOC 160
555 Benjamin Aurispa TR 12:45-2:00pm BLOC 166 Robert Williams W 9:10-10:00am BLOC 124
F 9:10-10:00am C E 223
556 Benjamin Aurispa TR 12:45-2:00pm BLOC 166 Robert Williams W 10:20-11:10am BLOC 124
F 10:20-11:10am C E 223
557 Benjamin Aurispa TR 12:45-2:00pm BLOC 166 Robert Williams W 11:30-12:20pm BLOC 122
F 11:30-12:20pm C E 203
558 Benjamin Aurispa TR 2:20-3:35pm BLOC 166 Fulvio Gesmundo W 9:10-10:00am BLOC 123
F 9:10-10:00am BLOC 148
559 Benjamin Aurispa TR 2:20-3:35pm BLOC 166 Fulvio Gesmundo W 10:20-11:10am BLOC 126
F 10:20-11:10am BLOC 149
560 Benjamin Aurispa TR 2:20-3:35pm BLOC 166 Fulvio Gesmundo W 11:30-12:20pm BLOC 126
F 11:30-12:20pm C E 223
561 Kamran Reihani TR 3:55-5:10pm BLOC 166 David Amos M 1:50-2:40pm Blocker 133
W 1:50-2:40pm BLOC 121
562 Kamran Reihani TR 3:55-5:10pm BLOC 166 David Amos M 3:00-3:50pm Blocker 133
W 3:00-3:50pm BLOC 150
563 Kamran Reihani TR 3:55-5:10pm BLOC 166 David Amos M 4:10-5:00pm BLOC 123
W 4:10-5:00pm C E 223